belka
-A +A

Poczet sztandarowy

18.12.2010r.


Zgodnie z obowiązującymi w Związku OSP RP regulaminami: umundurowania, sztandarów oraz ceremoniałem,   sztandarowi zawsze towarzyszy poczet sztandarowy. Poczet sztandarowy tworzą: dowódca pocztu sztandarowego, sztandarowy i asystujący.

Dowódca pocztu sztandarowego staje z prawej strony, a asystujący z lewej strony sztandarowego. Sztandarowy jako jedyny w składzie pocztu przepasany jest szarfą lub bandolierem o barwach związkowych (niebiesko-czerwono-niebieską) o szerokości 10 cm. Szarfa lub bandolier noszone są przez prawe ramię (pod pagonem kurtki) po obu stronach ciała do lewego boku.

Poczet sztandarowy powinien występować w jednolitym ubiorze galowym. Zimą poczty sztandarowe powinny obowiązkowo występować w kurtkach zimowych z emblematami na pagonach i dystynkcjami pełnionych funkcji z lewej strony, w pasach głównych lub bojowych z toporkami (z wyjątkiem sztandarowego), w jednakowych czapkach rogatywkach najlepiej z okuciem lub hełmach ozdobnych, ewentualnie w hełmach bojowych. Rogatywkę nosi się lekko przechyloną w kierunku prawego ucha. Rozmiar rogatywki powinien odpowiadać obwodowi głowy. Daszek rogatywki powinien znajdować się na linii brwi. Hełm ozdobny lub bojowy nosi się nałożony prosto (symetrycznie) na głowę, przy czym dolna krawędź daszka hełmu powinna znajdować się na wysokości linii brwi. Poczet sztandarowy zawsze (nie tylko w zimie) powinien występować w butach typu „skutery” lub „oficerki” z nogawkami spodni wpuszczonymi w cholewki butów (do „oficerek” można stosować spodnie typu bryczesy). Cały skład pocztu nosi białe rękawiczki i białe koszule z krawatem.

W czasie postawy zasadniczej poczet sztandarowy stoi nieruchomo tak, aby ciężar ciała każdego ze składu pocztu spoczywał równomiernie na obu stopach. Tułów powinien być wyprostowany, pierś wysunięta do przodu, a brzuch lekko wciągnięty. Głowa podniesiona, broda cofnięta nieco ku szyi, wzrok skierowany na wprost siebie, usta zamknięte, a szyja swobodnie wyciągnięta. Ramiona cofnięte, na równej wysokości równolegle do linii frontu. Ręce wyciągnięte swobodnie, nasadą dłoni dotykają uda, palce zwarte wyprostowane, środkowy palec ręki ułożony na szwie spodni (nie dotyczy to prawej ręki sztandarowego). Nogi w kolanach wyprostowane, kolana podane do siebie, mięśnie lekko naprężone, pięty złączone, stopy rozwarte na szerokość środkowej części podeszwy buta (średnio 10-12 cm). Sztandarowy w postawie zasadniczej trzyma drzewce sztandaru w pionie. Trzewik sztandaru ustawia na linii czubka swojego prawego buta. Sztandarowy obejmuje drzewce dłonią prawej ręki na wysokości powyżej pasa. Łokieć ma być lekko przyciśnięty do ciała. Pomiędzy pocztami i w pocztach należy zachować jednakowe odległości i odstępy (jest to uzależnione od miejsca w kościele). Składy pocztów powinny zachować krycie i równanie.


 

 

Galeria

9.06.2012r. - X Przegląd Strażackich Orkiestr Dętych w PoddębicachCopyright © 2008 "OSP Zadzim" Wszelkie prawa zastrzeżone.